Firma Soundcraft, ktorá je jedným z lídrov v oblasti vývoja a dizajnu mixážnych pultov, predstaví na veľtrhu Prolight + Sound 2011 svoju ďalšiu novú unikátne digitálnu konzolu, ktorej hlavným rysom je plne automatickú prevádzku. Soundcraft AI ™ Series je revolučným počinom v oblasti zvukovej techniky a pult stavia do úplne inej kategórie mixážnych konzol. Využíva maximálne možnosti digitálnych procesov, zavedených algoritmov a všeobecne vžitých vzorcov pre akustiku a ozvučenie priestoru ako aj bežné pravidlá kompozície muziky. Je plne automatická, teda dokáže čiastočne nahradiť prácu samotného zvukára. Nová séria AI (Artificial Intelligence) bude mať celosvetovú premiéru na tohtoročnom frankfurtskom veľtrhu, kde bude verejnosti predstavený najvyšší model - Soundcraft AI-8™.
Spoločnosť Soundcraft sa pri tomto svojom počine spojila s univerzitou v Michigane, ktorá sa zaoberá vývojom sluchových implantátov, ktoré sa pripevňujú priamo do sluchového nervu v uchu a teraz tento unikátny patent aplikovala v priemyselnej praxi ako čipovú sadu pre profesionálne audio aplikácie. Aj preto sa nová séria digitálnych pultov Soundcraft nazýva AI teda "umelá inteligencia". Mixážny pult totiž dokáže počuť a na rozdiel od ľudského ucha, ktoré je ovplyvnené mnohými negatívnymi faktormi (vek, opotrebenie, únava sluchu) je jeho sluch absolútne dokonalý. Spoločne s ďalším výrobcom, sesterskou firmou Studer a firmou HumanTech Resource Ltd. zvukoví inžinieri navrhli rozhranie, ktoré nesie názov deťmi ™ (Direkt Ear To Mix Interface). K tomuto rozhraniu, ktoré je súčasťou novej digitálnej konzoly Soundcraft AI-8 ™ je pripojený výkonný procesor, ktorý vyhodnocuje snímanú kvalitu zvuku nielen čo do kvality signálu ale aj pomeru jednotlivých hudobných nástrojov, zvukovému spektra, zrozumiteľnosti a farbe vokálov atď, porovnáva ich s originálom a podľa nastavených zložitých algoritmov dokáže upraviť zvukový signál do tej podoby, aby výsledný sound znel čo najvernejšie.
Nová digitálna konzola Soundcraft AI-8 ™ má užívateľské Rozhranie Vistonics ™ II - dohromady desať obrazoviek a je vybavená celkom 8 výkonnými DSP procesormi, nájdete tu procesory Lexicon, BSS a dbx. Dvadsať užívateľských Lexicon efektových (mono/stereo/5.1) jednotiek s 14 typmi reverbov, 7 delayov a 8 ďalších efektov, 30 pásmový grafický ekvalizér na každom výstupe (35 výstupov) ovládaný prvými 30tich fadery, odvodený od najvyššej triedy BSS 960. Výkonné čipy interface deťmi ™ vyhodnocujú výsledný zvuk a nastavujú optimálny pomer jednotlivých vstupov, ich frekvenčné krivky, dynamiku a pomocou patentovaného systému od firmy Lexicon (PEA = Predictive Effect Assign) automaticky zvolí kedy, kde a aké typy efektov má danému kanálu priradiť podľa toho, ako v ktorej hudobnej oblasti je zvyk. Pracujú s rozsiahlymi databázami hudobných samplov a používateľ môže tieto knižnice kedykoľvek aktualizovať prostredníctvom iTunes. V štandardnej výbave sú ďalej štyri rozhrania MADI a 16 dvojitých AES / EBU vstupov.
Nová digitálna konzola Vás prevedie celou akciou, šnúrou, predstavenie bez toho aby ste museli takpovediac "siahnúť do mixu". Konzola umožňuje zvukárovi prežiť koncert rovnako, ako ho prežíva každý iný návštevník. Veľmi luxusným bonusom je integrovaný Speech Recognize Interface, čo nie je nič iné než hlasové rozhranie. Toto vám jednoducho umožní zasiahnuť do procesu automatickej mixáže užívateľom nadefinovaným hlasovým povelom, tak ako to poznáte napríklad z mobilných telefónov. Firma Soundcraft chce ísť vo vývoji ešte ďalej a používateľom ponúkne v blízkej dobe expanznej kartu Hopla ™ (Hybrid opponent Permanent Lab ), slúžiacu nepretržitému sledovaniu auditória. To sa môže hodiť na tzv "zlé jazyky" ktoré o zvukárovi na koncerte napríklad vyhlásia: "zdá sa mi ten zvuk dosť nabrúsený"; v tom okamihu vďaka karte získa procesor informáciu, sled a obsah slov prevedie do digitálnej podoby, vyhodnotí a urobí patričný zásah do korekciou či dynamiky. Nevýhodou je zatiaľ úzka smerovosť ovplyvnená použitými snímacími mikrofónmi a cena.