Spoločnosť LEA Professional sídliaca v meste South Bend v severoamerickom štáte Indiana sa zameriava na vývoj a výrobu výkonových zosilňovačov určených predovšetkým pre menšie a stredné inštalácie. Pri ich konštrukcii vychádza firma z predpokladu, že táto sféra profesionálnej elektroniky poskytuje ešte veľký priestor pre pokrok, inovácie a ďalšie zlepšovanie existujúcich technológií, a to najmä pri výrobkoch strednej cenovej kategórie.
Hoci sa firma samotná prvýkrát predstavila svetu iba na zimnom NAMM Show v roku 2019, nejde o žiadnych nováčikov v odbore. Hlavou splečnosti je Blake Augsburger, ktorý v predchádzajúcom období pôsobil viac ako 15 rokov v pozícii výkonného riaditeľa a prezidenta divízie Crown International. Skúsenosti z predchádzajúcej práce u toho istého výrobcu má taktiež veľká časť expertov, na ktorých stojí vývojový a obchodný team LEA Professional.
Nosným programom značky sú predovšetkým inštalačné zosilňovače so 70/100 V aj nízkoimpedančnými výstupmi, ťažiace z výhod integrácie DSP a sieťového prepojenia na báze IoT (Internet of Things – Internet vecí). Vďaka tomu môže používateľ svoje zvukové rozvody spravovať diaľkovo, prostredníctvom browserovej aplikácie, ktorá nevyžaduje inštaláciu žiadneho softvéru do ovládacieho rozhrania. Tým môže byť počítač PC alebo Mac, prípadne tablet či telefón.
Dve prvé série zosilňovačov pomenované Network Connect a Dante Connect zahŕňajú dvoj-, štvor- aj osemkanálové modely s výkonom 80–700 W RMS na kanál, vybavené buď iba analógovými vstupmi, alebo kombináciou tradičných analógových a sieťových vstupov vo formáte Dante.
Okrem čisto technického pokroku a vylepšovania funkčnosti sa u svojich produktov firma zameriava aj na maximálne ekologický prístup zaručujúci dlhodobú udržateľnosť životného prostredia. Tento prístup je definovaný v záväzku pomenovanom emPower, ktorý stavia na troch pilieroch:
Vedieť viac – o zosilňovačoch, systémoch a technológiách tak, aby systémy, v ktorých sú používané, fungovali maximálne efektívne, účinne a udržateľne.
Používať menej – materiálov a energií tak, aby sa čo najviac obmedzila produkcia zbytočného odpadu.
Viac premýšľať – o tom, ktoré materiály používať as ktorými spoločnosťami spolupracovať tak, aby sa minimalizovala produkcia odpadu a súčasne sa maximalizoval udržateľný prístup.
Tieto tézy však pre značku nie sú púhymi ľúbivými frázami. Samotné ústredie firmy sídli v budove niekdajšej automobilky Studebaker, ktorá bola pre svoje nové využitie de facto recyklovaná tak, aby vyhovela medzinárodným ekologickým štandardom LEED a to na najvyššej, platinovej úrovni.
Samotná konštrukcia zosilňovačov pochopiteľne dodržuje požiadavky ROHS. Obvody sa potom môžu pochváliť účinnosťou väčšou ako 90 %, čo v praxi znamená nielen, že na neužitočné teplo sa premení menej ako 10 % elektrickej energie, ale aj to, že používateľ môže využívať menej robustne dimenzované elektrické rozvody ako kedykoľvek predtým av neposlednom rade tiež výrazne ušetrí v nákladoch za energie.
Ani tým však ekologický prístup nekončí. Hoci sú zosilňovače LEA konštruované tak, aby vydržali v každodennej záťaž po veľmi dlhú dobu, v okamihu, keď nastane čas na náhradu pôvodných modelov novými, ponúka výrobca efektívny recyklačný program, ktorý bude k dispozícii po celom svete. Môžeme teda predpokladať, že si zosilňovače s logom LEA Professional svoje miesto na trhu profesionálnej inštalačnej audio techniky určite nájdu.